
Ecofutural OC
The Ecofutural OC balcony doors (Concealed Sash) are an innovative solution in which the frame fully conceals the sash from the outside, providing a minimalist, modern appearance.

The Ecofutural OC balcony doors (Concealed Sash) are an innovative solution in which the frame fully conceals the sash from the outside, providing a minimalist, modern appearance.
Key features
Ideal for
Specifications — Ecofutural OC Standard
Uw values per DIN EN ISO 10077-2 for single-leaf balcony door 1000×2100 mm
| Parameter | Value |
|---|---|
| Profile system | Aliplast Ecofutural OC |
| Frame depth | 65 mm |
| Uw value | 1.4 W/m²K |
| Movable mullion | 77/86 mm |
| Max. sash dimensions | 1200×2450 mm |
| Max. sash weight | 160 kg |
| Threshold | 20 mm ALU (option) |
| Frame type | Standard |
| Available colours | RAL + wood decors + anodised |
Available RAL colours
Ecofutural OC — available in 8 colours — RAL powder coating with decades of colour stability.

The colour swatches and product visualisations shown above do not fully reflect the actual colours or the real material structure — they are intended only as an indicative visual reference of the final result.
Frequently Asked Questions
Request a free quote
Interested in Ecofutural OC — ALU Balcony doors? Leave your details — we will contact you.