
Ecofutural
The Ecofutural balcony doors are a cost-effective aluminium solution from Aliplast. The 65 mm deep profile with thermal break offers good thermal insulation.

The Ecofutural balcony doors are a cost-effective aluminium solution from Aliplast. The 65 mm deep profile with thermal break offers good thermal insulation.
Key features
Ideal for
Specifications — Ecofutural Standard
Uw values per DIN EN ISO 10077-2 for single-leaf balcony door 1000×2100 mm
| Parameter | Value |
|---|---|
| Profile system | Aliplast Ecofutural |
| Frame depth | 65 mm |
| Uw value | 1.1 W/m²K |
| Max. sash dimensions | 1600×2600 mm |
| Max. sash weight | 160 kg |
| Threshold | 19 mm ALU (option) |
| Frame type | Standard |
| Available colours | RAL + wood decors + anodised |
Available RAL colours
Ecofutural — available in 8 colours — RAL powder coating with decades of colour stability.

The colour swatches and product visualisations shown above do not fully reflect the actual colours or the real material structure — they are intended only as an indicative visual reference of the final result.
Frequently Asked Questions
Request a free quote
Interested in Ecofutural — ALU Balcony doors? Leave your details — we will contact you.