
ALU Balcony doors
EcofuturalMONO
The Ecofutural Monoblock balcony doors with a frame installed in the insulation layer of the building.
Aliplast Ecofutural
Profile system
65 mm
Frame depth
1.1 W/m²K
Uw value

ALU Balcony doors
The Ecofutural Monoblock balcony doors with a frame installed in the insulation layer of the building.
Aliplast Ecofutural
Profile system
65 mm
Frame depth
1.1 W/m²K
Uw value
Why Ecofutural
Key features
Monoblock frame — installation in the insulation layer
Aliplast Ecofutural profile — frame depth 65 mm
4 Monoblock variants: 100, 120, 140, 160 mm
Elimination of thermal bridges
Low 19 mm aluminium threshold optional
Max. sash dimensions 1600×2600 mm
Max. sash weight 160 kg
100% recyclable and environmentally friendly aluminium
Profiles with thermal break — warm profiles
Extremely durable — resistant to deformation and corrosion
Colour spectrum RAL, wood decors, anodised
Application
Ideal for
Energy-efficient houses
Installation in the insulation layer eliminates thermal bridges
New buildings
Ideal for new investments with thick insulation
Clean aesthetics
Elimination of the need for plastering around the doors
Passive construction
Maximum prevention of heat loss
Technical data
Specifications — Ecofutural Monoblock
Uw values per DIN EN ISO 10077-2 for single-leaf balcony door 1000×2100 mm
| Parameter | Value |
|---|---|
| Profile system | Aliplast Ecofutural |
| Frame depth | 65 mm |
| Uw value | 1.1 W/m²K |
| Frame type | Monoblock (100/120/140/160 mm) |
| Max. sash dimensions | 1600×2600 mm |
| Max. sash weight | 160 kg |
| Threshold | 19 mm ALU (option) |
| Available colours | RAL + wood decors + anodised |
Personalisation
Available RAL colours
Ecofutural — available in 8 colours — RAL powder coating with decades of colour stability.

Selected colour: RAL 7016 Anthracite Grey
The colour swatches and product visualisations shown above do not fully reflect the actual colours or the real material structure — they are intended only as an indicative visual reference of the final result.
Request a free quote
Interested in Ecofutural — ALU Balcony doors? Leave your details — we will contact you.