
PVC Patio doors
Parallel sliding doors
PremiLine
PremiLine are modern parallel sliding doors developed for customers who appreciate perfect construction and original design.
1.2 W/m²K
Uw value
137 mm
Sash height
61 mm PVC / 20 mm Alu
Threshold height

PVC Patio doors
Parallel sliding doors
PremiLine are modern parallel sliding doors developed for customers who appreciate perfect construction and original design.
1.2 W/m²K
Uw value
137 mm
Sash height
61 mm PVC / 20 mm Alu
Threshold height
Why PremiLine
Key features
Smooth and quiet running on guide rails
Particularly slim profile construction
Double folding of the visible sash surface
Frame depth 80 mm (optionally 70 mm)
Sash height 137 mm
PVC threshold 61 mm or low aluminium threshold 20 mm
3-chamber profile construction
Renovation frame available (fin 40 mm)
Construction with double-sided handle with lock
Opening configurations: A, C, D
Aesthetic, almost invisible weld seam
Application
Ideal for
Modern houses
Slim construction and double folding of the sash provide an original design
Renovations and replacements
Renovation frame available for installation in existing openings
Quiet interiors
Smooth and quiet running on guide rails for the comfort of residents
Space saving
The parallel sliding mechanism allows for free interior arrangement
Technical data
Specifications — PremiLine
| Parameter | Value |
|---|---|
| Uw value | 1.2 W/m²K |
| Sash height | 137 mm |
| Threshold height | 61 mm PVC / 20 mm Alu |
| Frame depth | 80 mm (option 70 mm) |
| Profile construction | 3-chamber |
| Opening configurations | A, C, D |
| Renovation frame | Yes (40 mm) |
| Handle | Double-sided with lock |
| Available colours | 16 colours |
| Weld seam | Invisible |
Personalisation
Available colours
PremiLine — available in 16 colours — from classic white to dark wood-effect finishes.

Selected colour: White Foil Textured
The colour swatches and product visualisations shown above do not fully reflect the actual colours or the real material structure — they are intended only as an indicative visual reference of the final result.
Documentation
Downloads
Download the product documentation in PDF format.
FAQ
Frequently Asked Questions
Request a free quote
Interested in PremiLine — PVC Patio doors? Leave your details — we will contact you.