
T-Comfort
T-Comfort are economical balcony doors that combine great design and good technical parameters.

T-Comfort are economical balcony doors that combine great design and good technical parameters.
Key features
Ideal for
Specifications — T-Comfort Standard
Uw values per DIN EN ISO 10077-2 for single-leaf balcony door 1000×2100 mm
| Option | Seals | Glazing | Uw [W/m²K] | Ug [W/m²K] |
|---|---|---|---|---|
| superwarmBest | 3 | 3 | 0.84 | 0.7 with warm edge |
| standard+ | 2 | 3 | 0.98 | 0.7 |
| standard | 2 | 2 | 1.3 | 1.1 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Profile construction | 6-chamber |
| Frame depth | 70 mm |
| Build height | 112 mm |
| Threshold | 70 mm PVC / 20 mm aluminium |
| Movable mullion | 58 mm |
| Aluminium overlay | Type L or C (RAL) |
| Available colours | 16 colours |
Available colours
T-Comfort — available in 16 colours — from classic white to dark wood-effect finishes.

The colour swatches and product visualisations shown above do not fully reflect the actual colours or the real material structure — they are intended only as an indicative visual reference of the final result.
T-Comfort vs other balcony door systems
Compare balcony door systems — from the classic T-Classic to the energy-efficient T-Energy and T-Perfekt.
Frequently Asked Questions
Request a free quote
Interested in T-Comfort — PVC balcony doors? Leave your details — we will contact you.