
T-Classic Forte
T-Classic Forte are balcony doors for lovers of elegance. The classic oval frame allows the use of a two-sided handle with a lock.

T-Classic Forte are balcony doors for lovers of elegance. The classic oval frame allows the use of a two-sided handle with a lock.
Key features
Ideal for
Specifications — T-Classic Forte Standard
Uw values per DIN EN ISO 10077-2 for single-leaf balcony door 1000×2100 mm
| Option | Seals | Glazing | Uw [W/m²K] | Ug [W/m²K] |
|---|---|---|---|---|
| superwarmBest | 3 | 3 | 0.89 | 0.7 with warm edge |
| standard+ | 2 | 3 | 1.0 | 0.7 |
| standard | 2 | 2 | 1.3 | 1.1 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Profile construction | 5-chamber |
| Frame depth | 70 mm |
| Build height | 128 mm |
| Threshold | 70 mm PVC / 20 mm aluminium |
| Movable mullion | 58 mm / 78 mm |
| Handle | Two-sided with lock |
| Aluminium overlay | Type L (RAL) |
| Available colours | 15 colours |
Available colours
T-Classic Forte — available in 15 colours — from classic white to dark wood-effect finishes.

The colour swatches and product visualisations shown above do not fully reflect the actual colours or the real material structure — they are intended only as an indicative visual reference of the final result.
T-Classic Forte vs other balcony door systems
Compare balcony door systems — from the classic T-Classic to the energy-efficient T-Energy and T-Perfekt.
Request a free quote
Interested in T-Classic Forte — PVC balcony doors? Leave your details — we will contact you.